Kuzgun

Kuzgun
KUZGUN

'Kuzgun'un hikayesi beni çok etkiledi'

25.03.2019 17:06 1.573

Kuzgun’un Kartal’ı Caner Şahin ile startv.com.tr için çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Oyunculuk serüveniniz nasıl başladı? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Annem ve babam emekli öğretmen, iki ağabeyim var; ikisi de mühendis. Eskişehir’de doğup büyüdüm. Liseyi bitirdikten sonra İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazanıp İstanbul’a geldim. İTÜ’de öğrenciyken mühendislik yapmak istemediğimi fark ettim. Bu sırada tiyatroya ilgim başlamıştı. Konservatuar sınavlarını denedim ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazanıp oraya geçiş yaptım. Okuldayken oyunculuk öğrenimimin yanı sıra tiyatro oyunları yaptık. Hem oynadım hem de yönettim. Ekran maceram ise 2016 senesinde ‘Babam ve Ailesi’ adlı dizi ile başladı. Sırasıyla ‘Tutsak’, ‘Nefes Nefese’ adlı dizilerde rol aldım ve şu anda da Star TV ekranlarında çarşamba akşamları yayınlanan ‘Kuzgun’da Kartal karakterini canlandırıyorum. Bir de Ömür Atay’ın yazıp yönettiği, festival yolculuğu son sürat devam eden ve yakında İstanbul Film Festivali’nde de izleyicilerle buluşacak olan ‘Kardeşler’ adlı filmde oynadım.

Tiyatrodan ekrana geçen oyunculardansınız, sizde hangisi ağır basıyor? Ekranda olmak mı, sahnede olmak mı diye sorsak nasıl bir yanıt alırız?

İkisi temelde aynı şey olsa da çoğu açıdan farklı şeyler, verdikleri haz da öyle. İkisinden de çok keyif alıyorum.

Kuzgun projesine nasıl dahil oldunuz? Karakterinizden bahseder misiniz

Kartal’ı yorumlarken “Ailesi dağıldıktan sonra yirmi yılı nasıl geçirdi bu adam?” kısmına odaklandım. Ailesine bunları yaşatan Rıfat Bilgin’e tüm hıncı devam ederken hem de Bilgin Ailesi gözlerinin önünde yükselirken intikam almaya girişmemiş bu yirmi yıl boyunca. Aslında burada gerçekçi davranıp zoru seçen, olgun bir karakter var. Annesinin bir evladı için daha kahrolması riskini göze alamamış, kendinden çok annesini ve kızkardeşini düşünen bir karakter. Onun dışında duygusal biri ve kırılgan bir yapısı var. Kuzgun’un döndüğünü duyunca onu büyük bir sevinçle karşılıyor ama sonrasında tamirhanesini kendi de içindeyken yakan kişinin ağabeyi olduğunu öğrenince sırf onun canını yakmak için düşmanlarına iş yapıyor. Oradaki olay her ne kadar paraya sıkıştığından yaptı gibi gözükse de bana göre asıl mesele o değil. Kartal ne kadar paraya sıkışırsa sıkışsın gerekirse hapse girer ama ailesine bunları yaşatanlara iş yapmazdı, sadece çok gücendi Kuzgun’a ve onun canını yakmak istedi o kadar. Ağabeyine de bunu söylüyor zaten: “Canım dediğim adam canımı almaya kalkmış?”

Oynadığınız diğer dizilerden farklı olarak, bu projede sizi çeken ne oldu?

Beni ‘Kuzgun’a çeken en önemli faktör tahmin edilemez bir kurguya sahip oluşuydu.

Oyunculuk konusunda kendinizi nasıl motive ediyorsunuz?

“Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, Michelangelo'nun resim, Beethoven'ın beste yaptığı veya Shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki yerdeki ve gökteki herkes durup “Burada işini çok iyi yapan büyük bir çöpçü yaşıyormuş.” desin.” - Martin Luther King JR. Bu söz motivasyon kaynağımı harfi harfine açıklıyor. :)

Set nasıl gidiyor? Eğlenceli misinizdir? Setin en komiği kim diye sorsak? 

Eğlenceli miyim? Bilmem, ben cevaplarsam garip olur, başkalarına sormak lazım bunu bence. :) Set keyifli geçiyor, öyle mesafeli bir ortam yok, herkes sıcacık ve keyifli çalışıyoruz.

Dizi dışında boş vaktiniz oluyor mu? Nelerle ilgileniyorsunuz?

Boş vaktim oluyor. Şu sıralar genelde evde geçiriyorum, üretmek istediğim şeyler var; onlara vakit ayırıyorum.

‘Kardeşler’ filminden ve canlandırdığınız karakterden biraz bahsedebilir misiniz? 

‘Kardeşler’, bir namus cinayetine alet edilmiş iki kurban kardeşin, cinayetten sonraki hayatlarına odaklanıyor ve cinayeti geride bırakamayışlarını anlatıyor diyebiliriz kısaca. Ben Yusuf’un ağabeyi Ramazan rolünü oynadım.

Karlovy Vary ile başlayan yolculuğunuzda pek çok ülkeyi gezdiniz. Yurt dışından nasıl tepkiler aldınız? Sinemanın evrenselliğinde Kardeşler, nasıl bir yere sahip? 

Evet, yurtdışında birçok festivalde gösterildi film. Özellikle Karlovy Vary Film Festivali hala ara ara aklıma geliyor, özlüyorum orayı. Küçücük bir yer Karlovy Vary ve festival zamanı sinema kasabası gibi bir şey oluyor. ‘Kardeşler’in festivaldeki ikinci gösterimi prömiyerin ertesi günü sabah saat 10’da idi ve gösterimden sonra soru cevap etkinliği vardı. Sabah erken saat olmasına rağmen salon tamamen doluydu ve soru cevap kısmı bayağı uzun sürdü. İnsanlar çok ilgiliydi filme. Harika bir deneyimdi benim için.

‘Kardeşler’in temelinde töre cinayeti olduğu için yerel bir konu gibi duruyor olsa da evrensel bir konuya değiniyor aslında. Kadın cinayetlerinin kökenini irdeliyor. Bunun dışında insanın aklı ve vicdanı arasındaki gelgitler gibi birçok konuya da dikkat çekiyor.

‘Kardeşler’ filminin ve canlandırdığınız karakterin size en büyük katkısı ne oldu?

Birçok ilk yaşattı bana ‘Kardeşler’; rol aldığım ilk sinema filmi, ilk kez yurtdışı film festivallerine katıldım, Adana Film Festivali’nde kariyerimdeki ilk ödülümü aldım. O yüzden benim için yeri her zaman özel olacak.

Hayatınızın dönüm noktası nedir diye sorsak, nasıl cevap verirsiniz?

İTÜ Makine’yi bırakıp İÜDK Tiyatro’ya geçmemi söyleyebilirim.

Oyuncu olmasaydınız hangi mesleği yapmak isterdiniz?

İyi bir basketbolcu olmak isterdim. Olmuşken NBA’de olayım, oynadığım takım da San Antonio Spurs olsun, tam olsun. :)

startv.com.tr özel

 

Takip ettiğiniz diziler var mı?

Şu sıralar ‘Fleabag’in ikinci sezonunu seyrediyorum. ‘Peaky Blinders’ ve ‘Game of Thrones’un yeni sezonlarını bekliyorum.

 

Sosyal medya ile aranız nasıl? Etkili kullanabiliyor musunuz?

Öyle resmi bir şekilde değil de daha çok içimden geldiği gibi kullanıyorum. Bir ara çok vaktimi yediği için sildim hesaplarımı ama sosyal medyadan uzak kalınca da bir eksiklik oluyor. Galiba bu devirde oradan kaçmak pek mümkün değil. O yüzden sonrasında yeni hesap açtım, daha az vakit harcamaya özen gösteriyorum.

 

Yazmayı seviyor musunuz? - İleride dizi veya sinema filmi yazmak ister misiniz?

 

Aklımda bazı fikirler var zaman zaman kenara not alıp biriktirdiğim. Yazabilecek miyim, onu zaman gösterecek ama mutlaka deneyeceğim onu biliyorum.

 

Star TV