2dcd8684-bdcf-4fa0-8838-6eeb49682263.jpg?v=43607,6828861458
İstanbul Modern Ara Güler sergisini Fotoğraf Galerisi’nde ağırlıyor

İstanbul Modern Ara Güler sergisini Fotoğraf Galerisi’nde ağırlıyor

22.05.2019 16:23 135

I·ki Ars¸iv, Bir Sec¸ki: Ara Gu¨ler’in I·zinde I·stanbul
İstanbul Modern, Ara Güler Müzesi işbirliğiyle “tarihi makinesiyle yazan” Ara Güler’in gözünden kentin 1950’lilerden itibaren yaşadığı değişimin izini süren sergiye ev sahipliği yapıyor. “I·ki Ars¸iv, Bir Sec¸ki: Ara Gu¨ler’in I·zinde I·stanbul” adlı sergi 29 Mayıs - 17 Kasım 2019 tarihleri arasında görülebilir

İstanbul Modern ve Ara Güler Müzesi işbirliğiyle gerçekleşen, iki kurumun koleksiyon ve arşivinden ortaya çıkan sergi, kentin 20. yüzyılın ortasından bu yana yaşadığı değişimi gözler önüne seriyor. Bu değişimin sonucu ortaya çıkan kolektif belleğin oluşumunda Ara Güler’in fotoğraflarının rolünü görünür kılıyor.

Her biri imzasını taşıyor
Ara Güler’in karanlık odasında farklı dönemlerde basılmış, kendi imzasını taşıyan çalışmalarını bir araya getiren sergi, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi arşivindeki çeşitli baskı, obje ve efemeraya fotoğrafların çekildiği semt ve açıları gösteren haritalandırma eşliğinde yer veriyor. Sergi kendini foto muhabiri, foto muhabirlerini de “tarihi makinesiyle yazanlar” olarak tanımlayan Güler’in çalışmaları aracılığıyla fotoğrafçının öznelliği ve fotoğraf arasındaki ilişkiyi düşündürmeyi hedefliyor.

Ara Güler’in fotoğrafları İstanbul söz konusu olduğunda kente dair ortak belleği etkileyip şekillendirirken, anılarımızın inşasında önemli bir yere sahip. Sergi, Ara Güler’in kendilerine tekrar tekrar bakmaya davet eden fotoğraflarını arşiv malzemeleriyle bir araya getirerek hem Güler’in üretim pratiğini hem de zihnimizdeki İstanbul bilincinin yaratılmasındaki payını izleyiciye hatırlatıyor.

Küratörlüğünü İstanbul Modern Fotoğraf Bölümü Yöneticisi Demet Yıldız’ın, danışmanlığını ise Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umut Sülün’ün yaptığı sergi 17 Kasım’a kadar görülebilir. Sergi süresince kent ve kolektif bellek üzerine çeşitli söyleşi ve programlar da düzenlenecek.

Star TV