'Türkiye'de ilk striptizi ben yaptım!'

'Türkiye'de ilk striptizi ben yaptım!'
Giriş Tarihi : 08.04.2013 - 11:00
Güncelleme Tarihi : 08.04.2013 - 11:00
'Türkiye'de ilk striptizi ben yaptım!'

Fatma Girik, kendisini özleyenleri sevindirdi, dört yıl aradan sonra ekrana döndü. Usta oyuncu, Mahsun Kırmızıgül’ün yeni dizi projesi “Babalar ve Evlatlar”da anne rolünü üstlendi. Girik’le buluşup dizideki rolünü, gündemindeki projeleri ve Memduh Ün’le yıllara meydan okuyan aşklarını konuştuk.


“Babalar ve Evlatlar” dizisiyle ekrana dönüyorsunuz, öncelikle hayırlı olsun diyelim. Ne kadar zamandır uzaktınız setlere?

- Dört sene ara vermiştim. En son “Altın Kızlar” adlı dizide rol almıştım.
 
O dizi neden yayından kaldırılmıştı?

- Aslında çok hoş ve değişik bir diziydi, kaldırılmaması lazımdı. Ama çekimlere iki gün ara verdiler, sonra da “Dizi bitti” dediler. Neden kaldırdıklarını ben de bilmiyorum.

Peki bu dizide yer almanız için nasıl ikna ettiler sizi?

- Mahsun Kırmızıgül ve ekibi güzel şeyler yapmaya çalışıyor ve yapıyorlar da. Teklif ettiler, güzel bir iş olduğu için kabul ettim.

Mahsun Kırmızıgül’ün çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? Takip ediyor muydunuz yaptığı diğer projeleri?

- Filmlerini izledim ama dizilerini takip edemedim. Bence yönetmenliği ve yapımcılığı gayet başarılı.


NEDEN DRAMADA OYNUYORUM? ÇÜNKÜ ÇOK GÜZEL AĞLIYORUM

“Babalar ve Evlatlar”da nasıl bir rolü üstlendiniz?

- Her zamanki gibi bir anneyi oynuyorum.

Evin tüm yükünü omuzlarında taşıyan bir anne mi bu?

- Evet, öyle. Kocasına, çocuklarına kol kanaat geren, sevecen bir anne.

Sizi farklı bir rolde göremeyecek miyiz artık?

- Hikâyesini benim yazdığım bir dizi projesi var, orada çok farklı bir karakteri canlandıracağım. Ama detaylarını şimdi sorma, sürprizi bozulmasın.

Konusunu söyleyin en azından...

- Entrikası bol bir dizi olacak ama öyle sudan entrikalar değil.

Silahların patladığı, vurdulu kırdılı bir dizi mi olacak yoksa?

- Ben çok tabanca patlayan dizileri sevmem. Tabanca olacaksa da öyle bir zamanda patlamalı ki, insanlar “oh” çekmeli. Tam yerinde olmalı.

Peki sizi drama değil de bir komedi projesinde görebilecek miyiz?

- Gençliğimde çok komedi oynadım. Peki şimdi neden beni dramada görüyorsun? Çünkü çok güzel ağlayan bir kadınım. Gözyaşlarım da kocaman kocaman.

PİŞMANLIK DUYDUĞUM HİÇBİR ŞEY YOK

Dizileri sinema filmlerinden daha çok sevdiğinizi okumuştum bir yerde, doğru mu bu?

- Evet, gerçekten dizileri seviyorum. Sevmemin nedeni de devamlılığının olması. Her hafta heyecanla seyrediyorsun, ayrıca uzun müddet arkadaşlarınla birlikte olabiliyorsun. Sinema filmleri ise başlıyor ve bitiyor. Zaten 53 senedir film çekmişim, bıkmışım artık. Bundan sonra sinema filminde oynasam ne olur, oynamasam ne olur...

Dile kolay, 50 yılı aşkın süredir oyunculuk yapıyorsunuz. Geriye dönüp baktığınızda özlediğiniz ya da pişmanlık duyduğunuz neler var?

- Bak Büşra, ben 53 senedir film çekiyorum. Ve benim hiç “keşkem” yok. Yeniden dünyaya gelsem, yine hayatımı sinemaya adarım, yine Memduh Ün’e aşık olurum, yine belediye başkanı olurum... Pişmanlık duyduğum hiçbir şey yok.

BİZİM AŞKIMIZ HİÇ BİTMİYOR

Yüzlerce filmde oynadınız, o ilk günkü heyecanı halen hissediyor musunuz?

- O duygu kaybedilse işin tadı kalmaz ki... Aşk gibi bu meslek, heyecanı katlanarak büyüyor. Zamanla başka başka tatlar alıyorsun. Günlük hayatımdan bir örnek vereyim; bir mağazaya giriyorum, bir elbise beğeniyorum ve giyinip aynada sağıma soluma bakarken “Acaba Memduh beni böyle beğenir mi? Alsam mı?” diye soruyorum kendime. Halbuki Memduh beğense ne olur, beğenmese ne olur? Sonuçta 92 yaşında bir adam, 69 yaşında bir kadın var ortada. Ama aşk devam ediyorsa, yine de kendini ona beğendirmeye çalışıyorsun. Oyunculuk da böyle bir şey işte...

Nazar değmesin, Memduh Ün’le aşkınız yıllara meydan okuyor...

- Evet, bitmeyen bir aşkımız var bizim. Şimdikilere bakıyorum da birbirlerine iki ay tahammül edemiyorlar. Biz ise birbirimizi halen çok seviyoruz.

Günümüz aşkları neden böyle sizce?

- Ben de anlamıyorum, insanlar çabuk bıkıyorlar galiba birbirlerinden. Biz aşkımızın bugünlere kadar gelmesi için özel bir çaba sarf etmedik, sadece tahammül gösterdik. İnsanlar birbirlerini seviyorlarsa tabii ki birbirlerine de tahammül etmeliler...

Onca yıllık ilişkide heyecan aynı kalabiliyor mu gerçekten?

- O heyecanlı duyguların yerini zamanla farklı duygular alıyor.

Peki bu kadar yıl bir ilişkiyi sürdürmek zor değil mi?

- Ben sana sorayım; biriyle beraber oluyorsun diyelim, iki ay sonra başkasını buluyorsun, üç ay sonra da başka bir adamla birlikte oluyorsun. Asıl bu zor değil mi?

MEMDUH’UN SAĞLIĞI İYİ

Memduh Bey’in sağlık durumu nasıl?

- 93 yaşında, maşallah sağlığı iyi, bir şeyi yok. Şimdilerde bilgisayarda yazılar yazıyor.

TÜRKİYE’DE İLK STRİPTİZİ BEN YAPTIM

Türkan Şoray’ın efsane kanunları var ya hani, Fatma Girik’in kuralları yok mu?

- Yok, olmadı da. Ben Türkiye’de ilk striptiz yapan kadınım. Ertem Eğilmez’in filminde yapmıştım. Bugüne kadar hiç kuralım olmadı. Oyunculukta kural olmaz.


Hürriyet
Röportaj: Büşra BOZOK AYTEK