'Sadece istemek yeterli değil çocuk sahibi olabilmek için'

Star'ın beğeniyle izlenen Çocuk dizisinde 'Akça Yılmaz' karakterine hayat veren ve performansıyla dikkatleri üzerine çeken Merve Çağıran, MedyaTava'nın sorularını yanıtladı.
Giriş Tarihi : 30.09.2019 - 12:26
Güncelleme Tarihi : 30.09.2019 - 12:26
'Sadece istemek yeterli değil çocuk sahibi olabilmek için'

Star’ın başarılı dizisi Çocuk’ta Akça’yı canlandırıyorsunuz. Akça'da sizi en çok ne çekti?

- Geçmişi ve dönüşümü, defoları ve kaçışı diyebilirim. Akça'nın yasadıkları ve içinde bulunduğu durum beni gerçekten çok etkiledi. Sadece Akça'nın değil, hikayedeki diğer ebeveyn- çocuk ilişkilerinde yaşananları sevdim ve samimi buldum. Karakterlerin zaaflarının salt kötülük olarak görülmediği, onları anlayabildiğimiz, empati yapabileceğimiz bir bakış açısı var.

Oyunculuğa ne zaman karar verdiniz?

- Ortaokula giderken oyuncu olmaya karar verdim.

Hayranlarınız sokakta size en çok neyi sorup merak ediyor?

- "Çocuğa ne zaman 'Efe' diyeceksin?" sorusunu çok yöneltiyorlar son zamanlarda.

Akça, annesinden sevgi görmemiş, ayakları üzerinde durmaya çalışan güçlü bir karakter fakat şartlar onu çocuğundan vazgeçirecek noktaya getiriyor. Siz bu durumu nasıl değerlendirirsiniz?

- Onun şartları ve henüz liseye giden bir kız olduğunu düşünürsek verdiği karara bu olgunluktan bakamam.. doğru ya da yanlış diyemem. 17 yaşında hayal kırıklığına uğramış, tutunduğu dallar tek tek kırılmış Akça'nın...

Çocuk, 3 kadının da annelikleri ile sınandıkları bir hikayeyi anlatıyor. Sizce annelik neyi ifade ediyor?

- İyilik, sorumluluk,akıl.. Anneliği tecrübe etmedim ama çocukları çok seviyorum. Kodlanmamış bir yaratıcılıkları var ya çocukların… Hiçbir şeye “O öyle olmaz” diyemiyorlar. O halleri de bana çok temiz ve masum geliyor. Akça’nın yaşadıkları kimsenin başına gelmesin tabii ama ben anneliğe şöyle bakıyorum. Sadece istemek yeterli değil çocuk sahibi olabilmek için. Belirli sorumluluk ve bilince ulaştıktan sonra taşıdıktan çocuk sahibi olunmalı. Neticede bir karakter kazandırıyorsun dünyaya, çocuk bir insan…Ve çok büyük bir sorumluluk.

Bir anne çocuğundan neden vazgeçer sizce?

- Bütün şartlara göre değerlendirebiliriz bunu. Ama insan yetiştirmek kolay bir durum kesinlikle değil, eğer kendi hayatında bir düzen yoksa ve bilinçli değilsen bu daha zor.

Akça'da ne gibi değişimler göreceğiz? Çocuğuna karşı giderek kalkanları iniyor? Ona doğruyu söylebilir mi sizce?

- Akça'da Efe’ye baktıkça, ona alıştıkça verdiği kararları izleyeceğiz. Şartları hala uygun değil ama artık ona sırtını dönebilecek bir durumu yok Akça'nın. Söyleyebilir bence...

Akça'nın aşka bakışı nedir?

- Zaten bir aşk yaşamış 17 yaşında... O da üzmüş onu, kimseye güveni Yok. Her şeyden kaçmak zorunda kalmış.

Bayağı heyecanlı bir bölüm geliyor, biraz tüyo istesek? Neler bekliyor izleyiciyi?

- Evet çok heyecanlı bir bölüm..geçmişin hesaplaşmalarını, önemli kararları ve çok duygusal anları izleyeceğiz...Her karakter için güzel sahneler bekliyor seyirciyi.

Oyunculuk dışında neler yapıyorsunuz?

- Bir şeyler yazıyorum, beste yapıyorum..şimdilik hepsi bende..Her şeyin zamanı var diye düşünüyorum. Şu anda tüm konsantremi Çocuk dizisine verdim.

Müzikle ilgilendiğinizi biliyoruz? Ne tarz müzik yapıyorsunuz? Gelecekte müzikle ilgili projeleriniz mı?

- Belli bir tarz söyleyemem ama çoğunluğu slow..Daha farklı tarzlar da var..Piyano dersi alıcam o zaman daha geniş bakabilirim yaptığım müziğe..yalnızca sözlü besteler yapmak istemiyorum..yazdığım hikayelerin içinde kendi müziğimi kullanmak isterim.

Kaynak: Medytava